Gå til hovedindhold (Tryk Enter)

Program

Se programmet for Fantasyfestival 2021 her. 

Fredag 17. september

Tid Aktivitet Sted
16.00-? Fantasyfilm BioCity Esbjerg

 

Lørdag 18. september

Hele dagen

Aktivitet Sted
Brætrollespil mm. v. Lords Assembly Dragehulen
Kreativ i Katakomberne Katakomberne
DU er Helten Bordrollespil v. Esbjerg Ungdomsskole Repos 1. sal
Heroes of the Hearth Riddersalen
(for)underlige udklækninger Riddersalen
Eventyrernes Laug Esehaven
Virelai Både inde og ude
Skjaldene Både inde og ude

 

Programtider

Tid Foredrag/Aktivitet Sted
10.00-15.00 Magi i byen Esbjerg City og Broen
10.15-10.30 Uglernes Verden Markedspladsen
10.30-10.45 Åbningstale Riddersalen
11.00-11.30 Bogreception for Mads Schack-Lindhardt og Pernille Neergård DreamLitts stand
11.00-11.45 Hekse, magiske skoler og royale hemmeligheder Våbenkammeret
11.15-12.00 Den usynlige krig Merlins Bibliotek
11.15-12.00 Ny i forfattergamet Mørkekammeret
11.15-12.15 Digt en heks! Gildesalen
11.30-12.00 Bogreception for Mikkel Wendelboe Superlux' stand
11.30-12.30 Frankenstein genfortalt Alkymistens Tårnværelse
12.00-12.30 Bogreception for Line Wenzel, Julie Midtgaard, Henriette Hesselholdt og K.L. Berger Tellerups stand
12.00-12.30 Maximus Heratikus Markedspladsen
12.15-13.00 Worldbuilding af Awenserien Mørkekammeret
12.30-13.00 Årets Dansk Fantasy - prisoverrækkelse Fortælletrappen
12.30-13.00 Bogreception for Christan Engkilde Silhuets stand
12.30-13.00 Bogreception for Stephanie Fjeldsø Fischer Superlux' stand
12.30-13.15 Fra skriveøvelse til en anden verden Våbenkammeret
13.00-13.45 Vølvens vej Merlins Bibliotek
13.00-14.00 Foredrag om computerspil og digital fiktion Alkymistens Tårnværelse
13.00-14.00 Sværd og Trolddom - genkomsten Gildesalen
13.00-14.00 Lav en dragefugl Katakomberne
13.15-13.45 Bogreception for Rikke Havner Alrø Superlux' stand
13.15-14.00 Skrivning som våben Mørkekammeret
13.30-13.45 Uglernes Verden Markedspladsen
13.30-14.00 Bogreception for Pernille L. Stenby og C.A. Wolters Ulven og Uglens stand
13.45-14.30 Ritualer og gamle kirkegårde Våbenkammeret
14.00-14.30 Bogreception for Eva Egeskjold DreamLitts stand
14.00-14.30 Bogreception for Jesper Riel Superlux' stand
14.00-14.45 Hvorfor taler han om TV-serier? Merlins Bibliotek
14.00-15.00 Bogreception for Stine Bahrt KRABAT/Calibats stand
14.00-15.00 At lege med ilden Markedspladsen
14.00-15.00 Vær helten! Orkhulen
14.15-15.15 Fra bog til skærm Gildesalen
14.15-15.00 Et mørkt favntag Mørkekammeret
14.30-15.30 Forfattersamtale m. Lene Kaaberbøl og Malene Sølvsten Alkymistens Tårnværelse
14.45-15.15 Fantasy vs. græske guder Våbenkammeret
15.00-15.45 Magi og mordmysterier på en kostskole Merlins Bibliotek
15.30-15.50 Virelai Amfiscenen, Esehaven
15.30-16.15 Steampunk og korsetter Mørkekammeret
15.30-16.15 De fejlbarlige helte Våbenkammeret
16.00-16.30 Maximus Heratikus Markedspladsen
16.00-16.45 Et spind af skæbner Merlins Bibliotek
16.00-17.00 Fantasyquiz Gildesalen
16.30-17.00 Øv, blomster! Mørkekammeret
16.30-17.30 På vej frem - Booktalk for Upcoming Våbenkammeret

 

Signeringer

Tid Forfatter Sted
12.00-13.00 C.G. Valentin Forlaget Klippes stand
12.00-13.00 Ruben Greis KRABAT/Calibats stand
12.30-13.30 Line Wenzel, Julie Midtgaard, Henriette Hesselholdt og K.L. Berger Tellerups stand
13.00-14.00 Nanna Kühle KRABAT/Calibats stand
13.00-13.30 Kenneth Bøgh Andersen, Boris Hansen Dommedagsbjerget
13.45-14.15 Lene Krog, Nathali Liane og Bettina Liane Dommedagsbjerget
14.00-15.00 Evigheden v. flere forfattere Forlaget Klippes stand
14.30-15.00 Haidi Wigger Klaris, Anne-Marie Vedsø Olesen Dommedagsbjerget
15.00-15.30 Thomas Stordahl Superlux' stand
15.00-16.00 Mikkel Wendelboe KRABAT/Calibats stand
15.15-15.45 Claus Holm, Linea Bjerrum Nielsen, Sidsel Sander Mittet Dommedagsbjerget
15.30-16.15 Lene Kaaberbøl og Malene Sølvsten Alkymistens Tårnværelse
16.00-16.30 Gry Kappel Jensen, Jacob Krogsøe og Martin Jürgensen Dommedagsbjerget
17.00-17.30 Julie M. Day Dommedagsbjerget

 

Søndag 19. september

Hele dagen

Aktivitet Sted
Brætrollespil mm. v. Lords Assembly Dragehulen
Kreativ i Katakomberne Katakomberne
DU er Helten Bordrollespil v. Esbjerg Ungdomsskole Repos 1. sal
Heroes of the Hearth Riddersalen
(for)underlige udklækninger Riddersalen
Eventyrernes Laug Esehaven
Virelai Både inde og ude
Skjaldene Både inde og ude

 

Programtider

Tid Foredrag/Aktivitet Sted
10.00-10.30 Bogreception for Michael Kousgaard Superlux' stand
10.15-10.30 Uglernes Verden Markedspladsen
10.30-11.30 Fra bad guy til læserfavorit Alkymistens Tårnværelse
10.30-11.15 Fra Merlin til Harry Potter Våbenkammeret
10.30-11.00 Swarta og blodskyggernes forbandelse Mørkekammeret
10.30-11.15 Kymoras masker  Merlins Bibliotek
10.30-11.30 Hekse - fra antikken til i dag Gildesalen
11.00-11.30 Bogreception for Claus Holm Superlux' stand
11.00-14.00 Magiske kort - Woodwalkers Dragehulen
11.00-12.00 Vær helten! Orkhulen
11.30-12.15 Skrivetips og high fantasy Mørkekammeret
11.30-12.15 Hekse og magi i Harry Potter-universet Merlins Bibliotek
12.00-14.15 Stemmernes Tårn Alkymistens Tårnværelse
12.00-13.00 Fantasydronninger i samtale Gildesalen
12.30-12.50 Virelai Amfiscenen, Esehaven
12.00-12.30 Maximus Heratikus Markedspladsen
12.30-13.15 Muskler og Magi Våbenkammeret
12.30-13.15 Vaals hær - en ny fortælling Mørkekammeret
12.30-13.15 Hekse - i danmarkshistorien og i fantasy Merlins Bibliotek
13.15-14.00 Vølven set i et historisk, religiøst og litterært lys Gildesalen
13.00-14.00 Vær helten! Orkhulen
13.00-14.00 Lav en dragefugl Katakomberne
13.30-13.45 Uglernes Verden Markedspladsen
13.30-14.15 Tusmørketimen Våbenkammeret
13.30-14.15 Stjernekrønikerne Merlins Bibliotek
14.00-14.30 Maximus Heratikus Markedspladsen
14.15-15.15 Rundt om heksen Gildesalen
14.30-15.15 Hvordan man IKKE skriver en fantasybog Merlins Bibliotek
14.30-15.15 Hekse-Kahoot Våbenkammeret
14.30-15.30 Dungeons and Dragons paneldebat Alkymistens Tårnværelse
14.30-15.30 På vej frem - Booktalk for Upcoming Mørkekammeret

 

Signeringer

Tid  Forfatter Sted
11.00-12.00 Bjarne Nordberg Pedersen KRABAT/Calibats stand
12.30-13.00 Louise H.A. Trankjær Superlux' stand
13.00-14.00 Casper Richter KRABAT/Calibats stand
13.15-13.45 Josefine Ottesen og Lene Kaaberbøl Dommedagsbjerget
13.45-14.15 Tobias Stenbæk Bro, Eva Egeskjold Dommedagsbjerget
14.30-15.00 Mads Schack-Lindhardt, Sidsel Katrine Slej, Haidi Wigger Klaris Dommedagsbjerget