Gå til hovedindhold (Tryk Enter)

Dansk Fantasy Pris

Dansk Fantasy, The Fantasy Fellowship og Fantasyfestivalen præsenterer Dansk Fantasy Pris. 

Vi er glade og stolte over at kunne fortælle, at Dansk Fantasy, The Fantasy Fellowship og Fantasyfestivalen har slået pjalterne sammen om at uddele priserne for Dansk Fantasy Pris. Vi har gjort os mange overvejelser om, hvordan processen med uddelingen bliver både grundig og saglig, og vi håber således, at vores arbejde vil blive taget godt imod.

Grundet det nye samarbejde og et ønske om at uddele prisen på Fantasyfestivalen fremover, har vi ændret på datoerne for, hvornår en bog skal være udgivet for at komme i betragtning til en af priserne. Dette kommer i 2021 til at betyde lidt overlap med de bøger, der også var i betragtning i 2020. Sidste års vinder af årets fantasybog kan ikke vinde samme pris i år, og det samme gælder for vinderen af årets forside.

I 2021 uddeler vi tre priser

  • Årets Danske Fantasybog
  • Årets Danske Fantasydebutant
  • Årets Danske Fantasyforside

Forfatterne bag de tre bøger samt illustratoren/designeren bag Årets Danske Fantasyforside modtager et trofæ, samt titlen og æren.

Kriterier, deadlines m.m.

Se årets longlister her

Årets Danske Fantasybog

Titel Forfatter Forlag
Andrails tjenere - Himmelkrystallens Børn 2 Mette Østergaard Filsø forfatterskabet.dk
Tidens Fange - Xanas bog 1 Søren Juhler Byens Forlag
Molks hævn - Xanas bog 2 Søren Juhler Byens Forlag
Heksens storm - Pigen fra månehøjen 2 Lene Krog Ulven og Uglen
Bastians løfte - Den trofaste bror 4 Jacob Kokkedal Ulven og Uglen
Bondekongens rejse - Til Aretz' ende 2 Christina E. Ebbesen Ulven og Uglen
Muskler & Magi Thomas Arnt Ulven og Uglen
Midsommerens offer Katrine Skovgaard Calibat
Sjæleoffer - Gudernes Krig 3 Henriette Hesselholdt Tellerup
Slægternes fejde - Mindelandet 3 Line Wenzel Tellerup
Ingeborgs fortælling - Asgårds døtre 1 Sidsel Katrine Slej Tellerup
Íssóls fortælling - Asgårds døtre 2 Sidsel Katrine Slej Tellerup
Låsen & Vogteren Louise Haiberg Tellerup
Blodarv - Sort måne 1 Haidi Wigger Klaris Tellerup
Kongernes opgør - Dragernes konge 4 Pernille Eybye & Carina Evytt Tellerup
Lugnasad K. L. Berger Tellerup
Stjernedrømme - Skæbnekløver 1 Mikkel Wendelboe Krabat
Dag 0 - Mørkehav Annemette Gravgaard Larsen Straarup & Co
Arven fra fortiden - Awen 2 Nathali og Bettina Liane Turbine
Natskygge - Rosenholm-trilogien 3 Gry Kappel Jensen Turbine
Genkomsten - Vaals hær 1 Eva Egeskjold DreamLitt
Helvedeskvaler - Mellem Himmel og Helvede 3 Anne Christine Eriksen DreamLitt
Afsløringen - Verdensherrerne 2 Pernille Neergård DreamLitt
Håbets scepter - Skæbneløs 3 Linette Harpsøe DreamLitt
Lysets vogter - Skaberens Våben 3 Marie-Louise Rønning DreamLitt
Dronning Noras børn - Kongestenen 5 Hanne Lykke Rix DreamLitt
Helvedes forgård Linea Bjerrum Nielsen DreamLitt
De knuste dimensioner - Fyrtårn 2 Alex Grave Mellemgaard
Fortidens Port Trine Appel Alpha
Henretterlunden – Mæsker 1 Majbrit Ravnholt Cramer Facet

 

Årets Danske Fantasydebutant

Titel Forfatter Forlag
Langt væk fra Asgård Thea Astrid Brændpunkt
De III Udvalgte — Mogthunheims forbandelse Paul Anthony Sørensen Forlaget HoneyBadger
Legendens ridder - I krig Jeanette Sigtenborg Rasmussen Straarup & Co

 

Årets Danske Fantasyforside

Titel Forfatter Forlag Illustrator/designer
Andrails tjenere - Himmelkrystallens Børn 2 Mette Østergaard Filsø forfatterskabet.dk Mons René Andersen
Tidens Fange - Xanas bog 1 Søren Juhler Byens Forlag Bob Katzenelson
Molks hævn - Xanas bog 2 Søren Juhler Byens Forlag Bob Katzenelson
Langt væk fra Asgård Thea Astrid Brændpunkt Søren Klok
Heksens storm - Pigen fra månehøjen 2 Lene Krog Ulven og Uglen Manfred Christiansen
Bastians løfte - Den trofaste bror 4 Jacob Kokkedal Ulven og Uglen Thorkild Skov
Bondekongens rejse - Til Aretz' ende 2 Christina E. Ebbesen Ulven og Uglen Drokina Galina
De III Udvalgte — Mogthunheims forbandelse Paul Anthony Sørensen Forlaget HoneyBadger Breth Design
Midsommerens offer Katrine Skovgaard Calibat Katrine Skovgaard
Sjæleoffer - Gudernes Krig 3 Henriette Hesselholdt Tellerup Danielle Finster
Slægternes fejde - Mindelandet 3 Line Wenzel Tellerup Danielle Finster
Ingeborgs fortælling - Asgårds døtre 1 Sidsel Katrine Slej Tellerup Danielle Finster
Íssóls fortælling - Asgårds døtre 2 Sidsel Katrine Slej Tellerup Danielle Finster
Låsen & Vogteren Louise Haiberg Tellerup Danielle Finster
Blodarv - Sort måne 1 Haidi Wigger Klaris Tellerup Danielle Finster
Kongernes opgør - Dragernes konge 4 Pernille Eybye & Carina Evytt Tellerup Danielle Finster
Elementkrigen - Sprækken til Luscuro 3 Julie Midtgaard Tellerup Danielle Finster
Henretterlunden – Mæsker 1 Majbrit Ravnholt Cramer Facet Breth Design
Dag 0 - Mørkehav Annemette Gravgaard Larsen Straarup & Co Breth Design
Arven fra fortiden - Awen 2 Nathali og Bettina Liane Turbine Karin Hald
Natskygge - Rosenholm-trilogien 3 Gry Kappel Jensen Turbine Karin Hald
Genkomsten - Vaals hær 1 Eva Egeskjold DreamLitt Emil Landgren / Peter Palmqvist Skjøtt Poulsen
Helvedeskvaler - Mellem Himmel og Helvede 3 Anne Christine Eriksen DreamLitt PN•CREATE / Fanny Sørensen
Afsløringen - Verdensherrerne 2 Pernille Neergård DreamLitt Peter Palmqvist Skjøtt Poulsen
Håbets scepter - Skæbneløs 3 Linette Harpsøe DreamLitt Breth Design
Lysets vogter - Skaberens Våben 3 Marie-Louise Rønning DreamLitt Peter Palmqvist Skjøtt Poulsen
Dronning Noras børn - Kongestenen 5 Hanne Lykke Rix DreamLitt PN•CREATE / Peter Palmqvist Skjøtt Poulsen
Helvedes forgård Linea Bjerrum Nielsen DreamLitt Martin Zauner / Peter Palmqvist Skjøtt Poulsen
Fortidens Port Trine Appel Alpha Imperiet/Harvey Macaulay
Stjernedrømme - Skæbnekløver 1  Mikkel Wendelboe  Krabat Emilia Rubæk Holm