Gå til hovedindhold (Tryk Enter)

Fantasyfestival program den 16. september

Lørdag den 16. september byder på forskellige foredrag, signeringer og aktiviteter for både stroe og små.

Lørdag 16. september

Hele dagen

Aktivitet Sted
Lords Assembly i Dragehulen Dragehulen
Helten, det er dig Dragehulen
Ta' et spil Hearthstone Riddersalen
Bogen er løs! Esehaven og Katakomberne
På monstergådejagt med Dragedetektiven Markedspladsen, Hovedbiblioteket og Esehaven
Virelai Hovedbiblioteket og Markedspladsen

Jotunger

Esbjerg City
Trolska Polska Esbjerg City
Monsterzonen Gildesalen
Disneyana+ Musikhusets Foyer

 

Programtider

Tid Foredrag/Aktivitet Oplægsholder Sted
10-16 Papirdrager / Paper Kites workshop   Esbjerg International Dragon House
10-16 Livet i en dragerede / Life in a Dragon's nest   Esbjerg International Dragon House
10-16 Magiskolen Brogg    Esbjerg International Dragon House
10-16 Drageæg / Dragon Egg  workshop   Esbjerg International Dragon House
10-16 Børneaktiviteter / Activities for children   Esbjerg International Dragon House
10-16 Lommemonstre og lyden af fantasyuniverser   Esbjerg International Dragon House
10-17 Den mystiske marskandiser   BROEN Shopping
10.30-10.45 Åbningstale   Fortælletrappen
10.30-11 Fe-dans med Dansefeen Ditte   Esbjerg Street Food
11-11.30 Magisk musik og fortryllende oplæsning L. G. Jensen og
Lasse Jensen
Café Memfis
11-11.30 Virelai Virelai Esehaven
11-11.30 Er dine monstre racistiske? Christina E. Ebbesen Monsterarkivet
11-11.30 Jim Lyngvild om KONGEN og fantasygenrens udvikling Jim Lyngvild, interviewer Pernille Redder Mødesalen
11-11.45 Forfatterterapi - en live podcast Jesper Riel, Nanna Foss, Thomas Arnt
og C.C. Thybro
Mørkekammeret
11-11.45 Monstrøse bøger - en samtale mellem forfatter og redaktør Simon Zander og
Katja Berger
Magiarkivet
11-11.45 Verdensmester i Warhammer Casper Karlsmose Merlins Bibliotek
11-12 Taran Matharu Taran Matharu Alkymistens Tårnværelse
11-12 Må kun elvere skrive om elvere? Salina Schjødt Larsen Vanaheim
11-12 Nørdsnak om superhelte Ask Hasselbalch, Maria Månson og Nicolas Bro, moderator Josephine Valentin Alfheim
11-12 Monstre vi elsker at frygte Jakob Stegelmann Teatersalen
11-12.30 Workshop med Jan Kjær og monstrene Jan Kjær Midgård
11-14 Tegnefilm og monsterjagt med Ivandoe   Orkhulen
11-16 Escape Zone   Esbjerg International Dragon House
11-16 City Escape   Esbjerg City
11.30-12 Cirkusleg med Prinsesse To Ben og Enhjørningen Dennis   Esbjerg Street Food
11.30 Uglernes Verden foredrag Uglernes Verden Esehaven
12 Ildshow med Maximus Heratikus Maximus Heratikus Markedspladsen
12.30-13 Dansk Fantasy Pris   Fortælletrappen
12.30-13 Stille magi med Guldfeen   Esbjerg Street Food
13-13.30 Fantasyparaden   Esbjerg City
13-13.45 Tilfældighed og inspiration Salina Schjødt Larsen Merlins Bibliotek
13-13.45 Dracula i nye klæder Kenneth Bøgh Andersen og Jakob Levinsen. Gildesalen
13-13.45 Magismondos fantastiske dyr Lene Dybdahl Vanaheim
13-13.45 Hvad er kryptozoologi? Lars Thomas Jotunheim
13-14 De monster-gode fantasyfilm (og -serier) Maria Månson Alkymistens Tårnværelse
13-14 Sværd og Trolddom: Her blev mange nørder født Claus Jacobsen, Mette Finderup og Morten Gottschalck, moderator Mikkel Wendelboe Alfheim
13-14 Livepodcast om Harry Potter-serien Rikke og Marie, Alohomora Monsterarkivet
13.30-14 Riddertræning med Isdronningen   Esbjerg Street Food
13.30-14.30 Jim Butcher Jim Butcher, moderator Lene Jensen Mødesalen
13.30-14.45 Fantasy Jeopardy Katja Berger og Thomas Arnt Mørkekammeret
13.30-15.30 Monstervenner-workshop Sandra Schwartz Midgård
13.30-16.30 Fantasy Quest   Torvet og Heerups Have
14 Dragedans / Dragon Dance Mua Lan Esbjerg Esbjerg International Dragon House
14-14.30 Magisk musik og fortryllende oplæsning L. G. Jensen og Lasse Jensen Café Memfis
14-14.45 Blodbaronessen Nicolas Barbano Gildesalen
14-15 Ultimate Werewolf Mie Hald Den Dansende Dværg
14-15 DU er helten! Søren Jønsson Jotunheim
14.15-14.45 Middelalderen vs Fantasy: Monstre og Magi Kristoffer Jacob Andersen Merlins Bibliotek
14.15-15 Øglejægerne: Skriv med kaos og flow Camilla Wandahl Vanaheim
14.15-15 Monstersjovt Casper Grundtvig, Ruben Greis og Jesper Riel Magiarkivet
14.15-15.15 Top 3 over monstre i populærkulturen Han Duo Alkymistens Tårnværelse
14.30 Uglernes Verden foredrag Uglernes Verden Esehaven
14.30-15.15 Overnaturlige væsener og magiske karakterer Silja Okking og Malene Sølvsten Alfheim
14.30-15.15 Når ord bliver til billeder - AFLYST Per O. Jørgensen og Julie M. Day Monsterarkivet
15 Ildshow med Maximus Heratikus Maximus Heratikus Markedspladsen
15-16 Sværd og Trolddom Morten Gottschalck Merlins Bibliotek
15-16 Paneldebat om filmadaptioner Ask Hasselbalch, Kenneth Bøgh Andersen, Nicolas Bro og Maria Månson. Mødesalen
15.15-15.45 Sådan skriver du en fed kampscene Lene Dybdahl Vanaheim
15.15-16.15 Hvorfor bliver vi bange Amdi Silvestri, Mathias Clasen og Martin Wangsgaard Jürgensen Gildesalen
15.30-16 Virelai Virelai Markedspladsen
15.30-16.15 Monstre i dansk folketro Malene Fabricius Holm, Nicoline Kjærsgaard Møller og Rikke Havner Alrø, interviewer Helle Perrier Jotunheim
15.30-16.15 1000% BADASS! Emil Blichfeldt og René Toft Magiarkivet
15.30-16.30 Katja Brandis Katja Brandis, interviewer Josephine Valentin Alkymistens Tårnværelse
15.45-16.45 Rød og blå-serien: Køn, kontrol og krig Nicole Boyle Rødtnes, moderator Andreas Boeskov Alfheim
16-16.45 Donaldismen møder fantasy Anders Christian Sivebæk Mørkekammeret
16-18 Tentakelworkshop Anders Lerche Midgård
16.15-16.45 Ulvesjæl og klima Line Lybecker Monsterarkivet
16.15-17 At skabe originale, magiske væsner Julie Midtgaard Vanaheim
16.30-17.30 Forfattere på vej frem

Thea Astrid
Judith Sølvkjær
Lea Jørgensen
Anne Katrine Spanget-Larsen
Sofie Amalie Laulund
Andreas Boeskov

Merlins Bibliotek
16.30-17.30 40-års jubilæum som forfatter Josefine Ottesen, interviewer Mikkel Wendelboe Mødesalen
16.45-17.15 En halv monstertime Amdi Silvestri Gildesalen
16.45-17.30 På monsterjagt med Bulder & Brag L. G. Jensen Jotunheim
17-17.45 Mageløse, mystiske og magiske monstre på spil Thomas Vigild Monsterarkivet
17-18 Den fantastiske fantasyquiz Boris Hansen Alkymistens Tårnværelse
17-18.30 Fantastiske cocktails og magiske fortællinger Sigma og HEX! Museum of Witch Hunt Den Dansende Dværg
17.15-17.45 Occidentens Stjerne og Lovecrafts tentakler Benni Bødker Alfheim
17.15-18 Vølvens vej - en series tilblivelse Anne-Marie Vedsø Olesen, interviewer Sune de Souza Schmidt-Madsen Vanaheim
17.30-19.30 Magiske toner med Esbjerg Ensemble Esbjerg Ensemble, introduktion af Mogens Høegsberg og Gabriella Bergman Teatersalen
18.30-21.30 Med Antboy, Loppen og gutterne i biografen Kenneth Bøgh Andersen, Ask Hasselbalch og Nicolas Bro, moderator Jacob Holm Krogsøe Nordisk Film Biografer BROEN
19.30-21 Fantastiske cocktails og magiske fortællinger Sigma og HEX! Museum of Witch Hunt Den Dansende Dværg

 

For børn

Tid Foredrag/Aktivitet Oplægsholder Sted
Hele dagen Lords Assembly i Dragehulen Lords Assembly Dragehulen
Hele dagen Helten, det er dig Esbjerg Ungdomsskole Dragehulen
Hele dagen Ta' et spil Hearthstone Heroes of the Hearth Riddersalen
Hele dagen Bogen er løs!   Esehaven og Katakomberne
Hele dagen På monstergådejagt med Dragedetektiven   Markedspladsen, Hovedbiblioteket og Esehaven
10-16 Papirdrager / Paper Kites workshop   Esbjerg International Dragon House
10-16 Livet i en dragerede / Life in a Dragon's nest   Esbjerg International Dragon House
10-16 Magiskolen Brogg    Esbjerg International Dragon House
10-16 Drageæg / Dragon Egg  workshop   Esbjerg International Dragon House
10-16 Børneaktiviteter / Activities for children   Esbjerg International Dragon House
10-16 Lommemonstre og lyden af fantasyuniverser   Esbjerg International Dragon House
10-17 Den mystiske marskandiser   BROEN Shopping
10.30-11 Fe-dans med Dansefeen Ditte   Esbjerg Street Food
11-12.30 Workshop med Jan Kjær og monstrene Jan Kjær Midgård
11-14 Tegnefilm og monsterjagt med Ivandoe   Orkhulen
11.30-12 Cirkusleg med Prinsesse To Ben og Enhjørningen Dennis   Esbjerg Street Food
12.30-13 Stille magi med Guldfeen   Esbjerg Street Food
13.30-14 Riddertræning med Isdronningen   Esbjerg Street Food
13.30-15.30 Monstervenner-workshop Sandra Schwartz Midgård
14-15 DU er helten! Søren Jønsson Midgård
16-18 Tentakelworkshop Anders Lerche Midgård
18.30-21.30 Med Antboy, Loppen og gutterne i biografen Kenneth Bøgh Andersen, Ask Hasselbalch og Nicolas Bro, moderator Jacob Holm Krogsøe Nordisk Film Biografer BROEN

 

Bogreceptioner og events

Tid Forfatter Sted
10.00-15.00 Konkurrence - vinderne offentliggøres kl. 15 Forlaget Falco
10.30-11.15 Bogreception for Judith Sølvkjær og Malene Fabricius Holm Krabat
11.00-11.30 Bogreception for Naja Vaaben Straarup & Co.
11.00-11.30 Meet & Greet med Linea Bjerrum Nielsen  DreamLitt
11.00-11.30 Meet & Greet med Gry Kappel Jensen  Turbine
11.30-12.15 Bogreception for Stine Bahrt og Mikkel Wendelboe Krabat
11.45-12.30 Bogreception og signering for Line Wenzel og Karen Ravn Tellerup
12.00-12.30 Bogreception for Malene Sølvsten  Gyldendal
12.00-12.30 Bogreception for Lucas Skov Løth, Tatiana Goldberg og Ravica Art Afart
13.00-13.30 Meet & Greet med Eva Egeskjold DreamLitt
13.00-13.30 Bogreception for Dina K. Sjöblom, Lea Grosen Jørgensen og Sofie Amalie Laulund Forlaget Klippe
13.20-14.00 Bogreception for Karin Hald Turbine
13.30-14.00 Bogreception for Ea Kirstine Bork Hovedskou Silhuet
14.00-14.30 Meet & Greet med Pernille Neergård og Mads Schack-Lindhardt DreamLitt
14.00-14.30 Meet & Greet og signering m. Dorthe Klyvø Forlaget Falco
14.00-14.30 Meet & Greet med Nathali og Bettina Liane Turbine
15.30-16.00 Meet & Greet med Preben Steen DreamLitt

 

Signeringer

Tid Forfatter Sted
Hele dagen Jeanette Sigtenborg Straarup & Co. 
Løbende  Sidsel Sander Mittet Facet
Løbende  Majbrit Ravnholt Cramer Facet
Løbende  Silja Bødker Facet
Løbende  Anne Mette Asp Facet
Løbende  Lucas Skov Løth Afart
Løbende  Tatiana Goldberg Afart
Løbende Ravica Art Afart og Ravica Art
11-11.30 Anne-Marie Vedsø Olesen Dansk Fantasy
11-12 Peter Madsen og Sissel Bøe Alvilda
11.15-12 Boris Hansen Dommedagsbjerget
11.15-12 Kenneth Bøgh Andersen Dommedagsbjerget
11.15-12 Julie Midtgaard Dommedagsbjerget
11.15-12.15 Jim Butcher Dommedagsbjerget
11.30-12 Jim Lyngvild Musikhusets Foyer
11.30-12 Lone Sole Dansk Fantasy
11.30-12.30 Majbrit Ravnholt Cramer Facet
12-12.30 Elisabeth Hjarthdal Hi Reader
12-12.30 Christina E. Ebbesen Ulven og Uglen
12-13.00 Gustav Østeraa Snepryd
12.30-13 Kenneth Lund Calibat
13-13.30 Sabine Hein Hi Reader
13-14 Taran Matharu Dommedagsbjerget
13-14 Sidsel Sander Mittet Facet
13-14.30 Jette Kjær Petersen Snepryd
13.15-13.30 Camilla Wandahl Calibat
13.15-13.45 Stine Bahrt Dansk Fantasy
13.30-14.15 Nicolas Bro og Ask Hasselbalch Dommedagsbjerget
13.30-14.15 Malene Fabricius Holm, Nicoline Kjærsgaard Møller og Rikke Havner Alrø Krabat
13.30-14.30 Silja Bødker Facet
13.45-14.15 Teddy Vork Calibat
13.45-14.15 C.G. Valentin - AFLYST Dansk Fantasy
14-14.30 Louise H. A. Trankjær Superlux
14-14.30 Nicole Boyle Rødtnes Dommedagsbjerget
14-14.45 Anne-Marie Vedsø Olesen Dommedagsbjerget
14-14.45 Louise Haiberg Tellerup
14-15 Anne Mette Asp Facet
14-15 Andreas Boeskov Gyldendal
14-15 Peter Madsen Carlsen
14.15-14.45 Alexandra Vinther Dansk Fantasy
14.30-15 René Toft og Emil Blichfeldt Calibat
14.30-15.15 Josefine Ottesen Dommedagsbjerget
14.30-15.15 Carsten Bossen Christiansen og Lone Sole Krabat
14.45-15.15 Nanna Foss Dansk Fantasy
15-15.30 Karina Sejerø Bertelsen Superlux
15-15.30 Signe Fahl Ulven og Uglen
15-16 Simon Zander Hi Reader
15-16 Stine H. Tarp Snepryd
15-16 Christina Bonde Tellerup
15.15-15.45 Ruben Greis Calibat
15.15-15.45 Thea Astrid Dansk Fantasy
15.30-16 Camilla Wandahl Dommedagsbjerget
15.30-16.15 Han Duo Dommedagsbjerget
15.30-16.15 Sofie Amalie Laulund og Jakob Løvgren Leth Krabat
15.45-16.15 Silja Okking Fantask
15.45-16.15 Dina K. Sjöblom Dansk Fantasy
15.45-16.30 Malene Sølvsten Dommedagsbjerget
16-16.30 Jesper Riel Superlux
16-16.30 Mikkel Wendelboe Calibat
16-17 Peter Madsen  ComicFactory
16.15-16.45 Sabine Hein Dansk Fantasy
16.15-17 Lene Dybdahl Dommedagsbjerget
16.45-17.15 C.C. Thybro Dansk Fantasy
16.45-17.45 Katja Brandis Dommedagsbjerget
17-17.30 Nicole Boyle Rødtnes Alvilda
17.15-17.45 Julie Midtgaard Dansk Fantasy
'); }