Gå til hovedindhold (Tryk Enter)

Fantasyfestival program den 17. september

Gå ikke glip af søndagens program, hvor du kan deltage i foredrag, signeringer og andre spændende aktiviteter. 

Søndag 17. september

Hele dagen

Aktivitet Sted
Lords Assembly i Dragehulen Dragehulen
Helten, det er dig Dragehulen
Ta' et spil Hearthstone Riddersalen
Bogen er løs! Esehaven og Katakomberne
På monstergådejagt med Dragedetektiven Markedspladsen, Hovedbiblioteket og Esehaven
Virelai Hovedbiblioteket og Markedspladsen
Jotunger Esbjerg City
Trolska Polska Esbjerg City
Monsterzonen Gildesalen
Disneyana+ Musikhusets Foyer

 

Programtider

Tid Foredrag/Aktivitet Oplægsholder Sted
10-16 Papirdrager / Paper Kites workshop   Esbjerg International Dragon House
10-16 Livet i en dragerede / Life in a Dragon's nest   Esbjerg International Dragon House
10-16 Magiskolen Brogg    Esbjerg International Dragon House
10-16 Drageæg / Dragon Egg  workshop   Esbjerg International Dragon House
10-16 Børneaktiviteter / Activities for children   Esbjerg International Dragon House
10-17 Den mystiske marskandiser   BROEN Shopping
10.30-11 Fe-dans med Dansefeen Ditte   Esbjerg Street Food
10.30-11 Debutant vs. garvet forfatter Henriette Hesselholdt og Karen Ravn Merlins Bibliotek
10.30-11 Dinosaurer og fantasy Casper Grundtvig og Mikkel Wendelboe Magiarkivet
10.30-11.15

Om at illustrere Harry Potter - AFLYST

Per O. Jørgensen Vanaheim
10.30-11.15 Skriv aldrig en serie! Boris Hansen og Nanna Foss Alfheim
10.30-11.15 Workshop med Jan Kjær og Nomerne Jan Kjær  Midgård
10.30-11.15 Bogbloggerens DNA Karin Hald, Line Dalbro og Sofie Amalie Laulund, moderator Anne Munk Skytt Monsterarkivet
10.30-11.15 Katja Brandis Katja Brandis, moderator Straarup & Co.  Alkymistens Tårnværelse
10.30-11.30 Ultimate Werewolf Mie Hald Den Dansende Dværg
10.30-11.30 Monstersnak Kenneth Bøgh Andersen, Amdi Silvestri, Anne-Marie Vedsø Olesen og Benni Bødker, moderator Jakob Levinsen Mødesalen
11-11.30 Magisk musik og fortryllende oplæsning L. G. Jensen og Lasse Jensen Café Memfis
11-11.30 Virelai Virelai Esehaven
11-14 Fantasy Quest   Torvet og Heerups Have
11-16 Escape Zone   Esbjerg International Dragon House
11-16 City Escape   Esbjerg City
11.30 Uglernes Verden foredrag Uglernes Verden Esehaven
11.30-12 Cirkusleg med Prinsesse To Ben og Enhjørningen Dennis   Esbjerg Street Food
11.30-12 Mellem Engle og Tilflyttere Elisabeth Hjartdal og Katja Berger Merlins Bibliotek
11.30-12.15 Lyden af fantasy Silja Okking og Boris Hansen Vanaheim
11.30-12.15 Magisystemer Julie Midtgaard, Line Wenzel og Henriette Hesselholdt  Alfheim
11.45-12.45 Jim Butcher Jim Butcher, moderator Lene Jensen Alkymistens Tårnværelse
12 Ildshow med Maximus Heratikus Maximus Heratikus Markedspladsen
12-12.45 Paranormale romancer Line Lybecker og C. A. Wolters Jotunheim
12-13 Spidderen og Blodsugeren Nicolas Barbano Gildesalen
12-13 DU er helten! Søren Jønsson Midgård
12-13 Uhyrligheder Teddy Vork og Amdi Silvestri  Monsterarkivet
12-13 Bestiarium, Nomerne og Valhalla Kristian Eskild Jensen, Jan Kjær og Peter Madsen, moderator Jakob Levinsen Mødesalen
12.30-13 Stille magi med Guldfeen   Esbjerg Street Food
12.30-13 En flok guder, en golfbane og en kikset date Katja Berger og Thomas Arnt Magiarkivet
12.30-13.15 Witcherens verden Rune Brandt Larsen Merlins Bibliotek
12.30-13.15 Hørespillet Tidløs Audiorama Mørkekammeret
12.45-13.30 Fantasygenren efter Tolkien - AFLYST Martin Wangsgaard Jürgensen Vanaheim
12.45-13.45 Forfattere på træningsbanen Ida Søby Fogh, Karin Brydsø Dammark og Line Wenzel Alfheim
13-13.45 Taran Matharu Taran Matharu Alkymistens Tårnværelse
13.15-14 Monstre og skrækfortællinger Mathias Clasen Gildesalen
13.15-14.15 Kampen mellem det gode og det onde Julie M. Day, interviewer Silja Okking Jotunheim
13.30-14 Riddertræning med Isdronningen   Esbjerg Street Food
13.30-14.15 Vampyren - mest for voksne Anne Green Munk Magiarkivet
13.30-14 Nordiske myter, Spående vølve og linoleumstryk Malene Sølvsten Mødesalen
13.30-14.30 Gå på eventyr med en rigtig forfatter Mette Finderup Midgård
13.45-14.15 Hvordan man skriver et godt monster Christina E. Ebbesen Merlins Bibliotek
13.45-14.30 Ordenes mestre - sådan arbejder en oversætter Jakob Levinsen, Rasmus Hastrup og Rune Brandt Larsen, moderator Amdi Silvestri Monsterarkivet
14 Dragedans / Dragon Dance Mua Lan Esbjerg Esbjerg Internationel Dragon House
14-14.30 Fantasyparaden   Esbjerg City
14-14.45 Vølvens Vej bind 3 - nu med monstre Anne-Marie Vedsø Olesen, moderator Josephine Valentin Alfheim
14-14.45 Bestiarium - monstre ad libitum Kenneth Bøgh Andersen og Kristian Eskild Jensen, moderator Andreas Boeskov Vanaheim
14-15 Fra drager til ringe - filmmusikkoncert DUHO Musikhusets foyer
14-16 Live-rollespil: Han Duo og venner Han Duo, Maria Månson og Morten Greis Alkymistens Tårnværelse
14-15.15 Fantasy Jeopardy Katja Berger og Thomas Arnt Mørkekammeret
14.15-14.45 Halloween og Danmark Anders Lerche Gildesalen
14.30 Uglernes Verden foredrag Uglernes Verden Esehaven
14.30-15 Kraken og de andre rødder Benni Bødker Jotunheim
14.45-15.45 Forfattere på vej frem

Alexandra Vinther
Dina Kjøng Sjöblom
Lone Sole
Karen Ravn
Dorthe Klyvø

Merlins Bibliotek
15 Ildshow med Maximus Heratikus Maximus Heratikus Markedspladsen
15-15.30 Monsterbygger Mikkel Wendelboe Magiarkivet
15-15.45 Filmmusik og monstrene Mogens Høegsberg Gildesalen
15-15.45 Mestertyven Vips er tilbage L. G. Jensen Midgård
15-15.45 Harry Potter som litterær klassiker Anne Green Munk Vanaheim
15-15.45 Den magiske manual til monstre Silja Okking, interviewer Julie M. Day Monsterarkivet
15.15-16 Troldeliv Peter Madsen og Sissel Bøe, moderator Andreas Boeskov Alfheim
15.15-16 Drømmemesteren Josefine Ottesen Mødesalen
15.15-16 Esbjerg og Urban Fantasy Mette Slyngborg og Maria Østerby Elleby Jotunheim
15.30-16 Virelai Virelai Markedspladsen

 

For børn

Tid Foredrag/Aktivitet Oplægsholder   Sted
Hele dagen Lords Assembly i Dragehulen Lords Assembly Dragehulen
Hele dagen Helten, det er dig Esbjerg Ungdomsskole Dragehulen
Hele dagen Ta' et spil Hearthstone Heroes of the Hearth  Riddersalen
Hele dagen Bogen er løs!   Esehaven og Katakomberne
Hele dagen På monstergådejagt med Dragedetektiven   Markedspladsen, Hovedbiblioteket og Esehaven
10-16 Papirdrager / Paper Kites workshop   Esbjerg International Dragon House
10-16 Livet i en dragerede / Life in a Dragon's nest   Esbjerg International Dragon House
10-16 Magiskolen Brogg    Esbjerg International Dragon House
10-16 Drageæg / Dragon Egg  workshop   Esbjerg International Dragon House
10-16 Børneaktiviteter / Activities for children   Esbjerg International Dragon House
10-17 Den mystiske marskandiser   BROEN Shopping
10.30-11 Fe-dans med Dansefeen Ditte   Esbjerg Street Food
10.30-11.15 Workshop med Jan Kjær og Nomerne Jan Kjær Midgård
11.30-12 Cirkusleg med Prinsesse To Ben og Enhjørningen Dennis   Esbjerg Street Food
12-13 DU er helten! Søren Jønsson Midgård
12.30-13 Stille magi med Guldfeen   Esbjerg Street Food
13.30-14 Riddertræning med Isdronningen   Esbjerg Street Food
13.30-14.30 Gå på eventyr med en rigtig forfatter Mette Finderup Midgård

 

Bogreceptioner

Tid  Forfatter Sted
10.00-15.00 Konkurrence - vinderne offentliggøres kl. 15 Forlaget Falco
10.30-11.00 Meet & Greet med Nathali og Bettina Liane Turbine
11.00-11.30 Meet & Greet og signering med Dorthe Klyvø Forlaget Falco
11.00-11.30 Meet & Greet med Julie M. Day Turbine
12.30-13.00 Bogreception for Kenneth Bøgh Andersen og Kristian Eskild Jensen (ingen signering) Gyldendal
12.30-13.00 Meet & Greet med Jacob Hedegaard Pedersen DreamLitt
14.00-14.30 Meet & Greet og signering med Dorthe Klyvø Forlaget Falco

 

Signeringer

Tid Forfatter Sted
Hele dagen Jeanette Sigtenborg Straarup & Co
Løbende  Sidsel Sander Mittet Facet
Løbende Lucas Skov Løth Afart
Løbende Tatiana Goldberg Afart
Løbende Ravica Art Afart og Ravica Art
10-11 Simon Zander Hi Reader
10.30-11 Sidsel Sander Mittet Dansk Fantasy
10.30-11.15 Han Duo Dommedagsbjerget
10.30-11.15 Mette Werner og Bjarne Nordberg Pedersen Krabat
10.30-11.30 Taran Matharu Dommedagsbjerget
10.30-11.30 Peter Madsen og Sissel Bøe Olympen
11-11.30 Nathali og Bettina Liane Dansk Fantasy
11-11.45 Christina Bonde og Haidi Wigger Klaris Tellerup
11.15-12.15 Josefine Ottesen Dommedagsbjerget
11.30-12 Malene Sølvsten Dansk Fantasy
11.30-12 Ulrika Louise Bjerregaard Alvilda
11.30-12 Sabine Hein Hi Reader
11.30-12 Kim Ace Carlsen
11.30-12.15 Pernille van Dijk og Alexandra Vinther Krabat
11.30-12.30 Katja Brandis Dommedagsbjerget
11.30-12.30 Sidsel Sander Mittet og Anne Mette Asp Facet
12-12.30 Christian Engkilde Dansk Fantasy
12-12.30 Elisabeth Hjartdal Hi Reader
12-12.30 Rikke Havner Alrø Superlux
12.30-13 Christina Bonde Dansk Fantasy
13-13.30 Boris Hansen Dansk Fantasy
13-13.45 Mette Engel-Holm og Stine Bahrt Krabat
13.30-14 Peter Madsen og Sissel Bøe Alvilda
13.30-14 C.A. Wolters Ulven og Uglen
13.30-14 Karen Ravn Dansk Fantasy
13.30-14.15 Boris Hansen og Nanna Foss Dommedagsbjerget
13.30-14.30 Jim Butcher Dommedagsbjerget
14-14.30 Sofie Amalie Laulund Dansk Fantasy
14-14.45 Anne Spanget-Larsen, Mariane Mide og Judith Sølvkjær Krabat
14.30-15 Naja Vaaben Dansk Fantasy
14.30-15.15 Julie Midtgaard, Line Wenzel og Henriette Hesselholdt Dommedagsbjerget
15-15.30 Jeanette Sigtenborg Dansk Fantasy
15.15-16 Anne-Marie Vedsø Olesen Dommedagsbjerget
15.15-16 Kenneth Bøgh Andersen og Kristian Eskild Jensen Dommedagsbjerget
15.15-16 Malene Sølvsten  Dommedagsbjerget
 
'); }